Choď na obsah Choď na menu
 


RC vetrone

Vetroň Brickman bol RC-modelom ovládaným súpravou Futaba Sky Sport. Ovládanie kormidiel zabezpečovali štandardné servá Graupner, tiež príjmač bol veľký- dodávaný výrobcom súpravy. 1.brickman-model-v2.jpg

Model bol postavený z balzy, nedelené krídlo postavené podľa plánu a šablón zo staršieho modelu malo hlavný nosník zo smrekových líšt. Model mal nezáludné letové vlastnosti a dosýta sme si s ním polietali na Čiernych Hájoch, či pri lietaní pri vodárni na kopci Helena v Považskej Bystrici. Veľmi dobre lietal na svahu holej časti kopca Manín tzv. Manínci.

22..jpg

Do vzduchu sa model dostal vďaka vleku na 150m silóne alebo ku koncu svojej kariéry za pomoci gumového katapultu zloženého z 25m opletenej gumy a 100m silónu. S modelom sa naučil lietať brat Martin i moja Zuzka (v súčasnosti manželka). Po havárii zapríčinenej akumulátorom mi ostalo krídlo . To pokračovalo pristavaním nových častí modelu v elektrolete GULARA. Model nesie meno ,,Brickman“, ktoré bolo prezývkou môjho najlepšieho kamaráta Petra Cihlářa z Ledče nad Sázavou. Ten zahynul pri havárii Mi-24 D pri obci Slatinice v roku 1998.

Malý vetroň Tino som si postavil z nudy na slobodárni na leteckej základni Sliač. Mal rozpätie krídel 1020mm, dĺžku 897 mm a hmotnosť do 300g. Bol to jednoduchý modelík, ktorý lietal buď na svahu, alebo z gumicuku 20m opletenej gumy a 50m silónu. Celý model bol postavený z balzy, poťah bol z farebného modelspanu. Konštrukciu, ktorú som používal pri stavbe malých súťažných hádzadiel som si vyskúšal i vo väčšom formáte a model vlastne nikdy nebol poškodený. Prerábal som len trup, lebo pôvodne mal kratší predok a musel som model dovažovať, keďže RC vybavenie nestačilo na jeho vyváženie.

24.jpg

2001-2-tino.jpgModel som ovládal RC súpravou Futaba FX-14, bol osadený príjmačom REX 4+, 2 ks servá Picco + a akumulátor 4 x 270mAhSanyo.

 

Model lietal veľmi dobre a pre pobavenie na letovej ploche sme s ním dokázali lietať celé minúty na gumicuku ako so šarkanom. Model som daroval a neviem aký má osud. Meno Tino model dostal po mojom bratovi Martinovi, ktorý bol mojim častým spoločníkom pri modelárskych aktivitách v rodnej Považskej Bystrici.

 

 

 

 

V mojej dielni je stále rozrobený model Z-24 Krajánek. Neviem sa dokopať do jeho dokončenia. Dostal som sa sám rôznymi úpravami do stavu, keď neviem ako to celé dopadne. Postavil som si pred seba rôzne ciele. 14.3.2010-1-004.jpgJedným bol test pracovných postupov, ktorý som chcel použiť pre väčšie vetrone, druhým bol predpoklad, že model bude prepravovaný v krabici celý rozoberateľný, aby som ho mohol brávať v batohu na účelové cyklovýšľapy na svah. Stále však verím, že model dokončím. Tomuto modelu budem venovať v blízkej budúcnosti samostatný článok.

 

Uvažujem o stavbe modelu pre syna. Uvidím, či sa nerozhodneme znova vstúpiť do kategórie RC vetroňov a postaviť niečo viacúčelové. Z predchádzajúcich rokov mám stále šablóny na krídla rôznych modelov a je len otázka ako s nimi naložiť. Ako vhodná voľba sa mi javia RC hádzadlá...