Choď na obsah Choď na menu
 


Lietajúce auto ...Waterman Arrowbile

Pri mojom záujme o stavbu diaľkovo ovládaných samokrídiel s pohonom elektromotorom som v časopise RC modely natrafil na článok venovaný skutočným lietadlám tohto druhu.

modely-026.jpg

 

Veľmi ma zaujalo lietajúce auto Waterman Arrowbile, ktoré prvýkrát letelo 21.februára 1937. Po jednoduchom odmontovaní krídiel bol trup schopný jazdy po ceste.

 

received_418415182031616.jpeg

Vrtuľa stála a motor bol použitý na pohon hlavných kolies. Skutočných lietadiel (lietajúcich áut) bolo postavených 5 kusov, čo nepredstavovalo naplnenie ambícií konštruktérov.

 

Tak ako je zvykom u mojich modelov, dával som si za úlohu postaviť model, ktorý sa bude dať rozmontovať a prepravovať, či skladovať v kartónovej škatuli .

received_760717324291147.jpeg

 

To sa mi podarilo a model sa dá rozoberať na 7 častí. K jeho zostaveniu je nutný skrutkovač a skrutky z plastu , či kovu. Model má rozpätie 1140 mm a dĺžku 580 mm. Trupová gondola je maximálne zjednodušená, lebo sa jednalo o experiment a nevedel som, či pracná maketovosť nebude odsúdená na jeden osudný pokus o let. Teraz viem, že snaha o prepracovanejšiu gondolu by nebola márna, lebo model lieta uspokojivo. Krídlo má profil použitý na mojich modeloch konštrukčného samokrídla, ktoré vychádzalo z Minitornáda. Obe polovice krídla sa nasúvajú na uhlíkove tyče priemeru 3 mm.

19b.waterman.jpg

 

Samotná konštrukcia je prevažne balzová, doplnená o časti z leteckej preglejky, smrekových líšt, bedničkovej-lipovej preglejky i stavebného ružového polystyrénu...

19a.-waterman-arrowbile.jpg

 

Model je potiahnutý poťahovou hmotou Vlies a nafarbený farbou v spreji. Kamufláž modelu nie je maketová, ale akosi som niečo navrhol a doplnil precízne vyrezanými písmenami z nalepovacej fólie od Ľuba Lošonského. V deň záletu ,ktorý som robil v Martine som mal šťastie na pána Rašku, ktorý si model prehliadol a usúdil, že to bude lietať. Mal pravdu...

 

Model je poháňaný motorom od firmy Čemech ...Python 100 a napájaný trojčlánkovou sadou LiPol akumulátorov 1350mAh. K ovládaniu slúžia dve servá, ktoré ovládajú každé krídelko zvlášť, cez prednastavený MIX Samokrídlo vo vysielači RC súpravy.