Choď na obsah Choď na menu
 


Replika historického modelu NOMAD 1941

12. 1. 2019

Model Nomad ma zaujal svojím výzorom hneď pri prvom uzretí. Jeho nákres bol súčasťou materiálov z pripravovaného almanachu modelov, ktorý spracovával Ing. Igor Klesniak pred pár rokmi.

1.jpg

Originál model vznikol v roku 1941 a jeho konštruktérom bol Chris Hollinger z USA. Konštrukcia modelu bola pre mňa veľkou výzvou a tak som si zohnal sken pôvodného plánu a niektoré veci prácne prekreslil a použil na stavbu.

2.jpg

Model je postavený prevažne z balzy, doplnený o nosníky zo smreku a rôzne preglejkové časti. Žiaľ, nedochovalo sa veľa fotiek zo stavby, ktorú som párkrát odložil, lebo som nevedel ako ďalej a musel si premyslieť ďalšie pracovné postupy. Model sa mi však podarilo dokončiť a zalietať.

3.jpg

Je potiahnutý Vliesom a striekaný do farieb Modelklubu Žilina. Keď som mal miesto, vždy som ho zobral so sebou na dáke podujatie.

6.jpg

Takých modelov, ktoré lietajú len pre radosť je ako šafranu a veľakrát sa stáva, že sa stavajú osvedčené a lietavé konštrukcie.

7.jpg

Model som osadil mikropríjmačom, dvoma  9g servami a pohonným akumulátorom, ktorých som vyskúšal niekoľko druhov.

4.jpg

K pohonu slúži motor Speed 400 6V, ktorý poháňa buď sklopnú, alebo pevnú vrtuľu. Letové vlastnosti Nomada ma neohúrili, ale modely starých konštrukcií vždy oživujú letové plochy zaplnené rôznymi ,,kúpeninami“ z produkcie ázijských či iných svetových výrobcov.

5.jpg

Model má oproti pôvodnému originálu zmenšené rozpätie krídiel na 1200mm a najväčšiu letovú hmotnosť mal 576g. I u tohto modelu som pristúpil k celkovej rozobrateľnosti, čo má svoje výhody pri skladovaní i preprave.

received_2269764143349774.jpeg