Choď na obsah Choď na menu
 


Slovenský historický vetroň Havran 1949

 

   Havrana navrhol v roku 1949 p. Ján Fojcík pre lietanie na svahu. Dosahoval veľmi dobrých výsledkov. Model sa stal veľmi obľúbeným medzi modelármi. Prispela k tomu jeho jednoduchá konštrukcia a dostupnosť materiálu potrebného na stavbu. Ďalším mojím dôvodom pre stavbu modelu je pôvod modelu, keďže slovenských konštrukcií je v porovnaní so zahraničnými dochovaných žalostne málo.

1.jpg

 

Originálna veľkosť dáva modelu dĺžku 950 mm, rozpätie 1524 mm. Model je uspôsobený na RC súpravou ovládané výškové a smerové kormidlo. Koketujem aj s myšlienkou osadiť model pylónom s motorom, ktorý sa bude nasúvať do centrálnej časti krídla, keďže bude naplnené moje obľúbené pravidlo...model bude komplet rozoberateľný, prepravovaný i skladovaný v kartónovej krabici. Motorizovanie vetroňa beriem len ako projekt pre nájdenie využitia bez vlekania, či lietania na menšom priestranstve, kde sa nebude dať natiahnuť ,,gumicuk".

1b.jpg

   Keďže v našom klube došlo k útlmu modelárskych aktivít týkajúcich sa replík historických modelov a ja sám som po smrti kamaráta z klubu ukončil činnosť v organizovanom klube SAM 119 pristúpil som k odloženiu modelu. Rozmýšľal som, že ho podobne ako gumu na ,,gumicuk“ venujem chlapcom okolo Mariána Kozu, ale stále mi to bolo ľúto – vzdať sa pred koncom. Model mám rozpracovaný niekoľko rokov, ale verím, že v tomto roku sa dostane do letuschopného stavu a budem mať ,,novú hračku“. Táto konštrukcia bude oslavovať 70.rokov.

4.jpg

Priložené fotografie prezrádzajú, že model má dokončený trup i hrubú stavbu výškového kormidla. Niekde som založil rebrá krídla a zdá sa, že s ich výrobou opätovne stratím dáky čas.

received_726363211078017.jpeg

K poťahu použijem Vlies a model isto doplním o dáku výročnú povrchovú úpravu.